PILATES TORNA
Helyszín: Pestújhelyi Közösségi Ház, Budapest XV. ker. Szűcs István u. 45.
Oktató: Horváth Andrea sportoktató
GONDOLATOK A PILATESRŐL
Amikor először hallottam a Pilates – ről, azt hittem egy, a sok éppen divatos új fitness őrületek közül, mint az „ugráló, kenguru aerobic”, vagy valami hasonló más műfaj…persze inkább hasonlít a jógához, vagy a Calanetics - hez gondoltam, de valójában…fogalmam sem volt róla, hogy eszik-e vagy isszák. Aztán elkezdtem érdeklődni, könyveket vásároltam, alaposan áttanulmányoztam mindet, és végül kipróbáltam a gyakorlatokat. Már a könyvekben olvasott első információk után megnyugodtam, hogy ez nem egy most felkapott „hullócsillag” módszer, hanem egy múlt századbeli alaposan kidolgozott, azóta alapjaiban nem változó, de folyamatosan tovább fejlesztett technika. Minél jobban belemélyedtem a Pilates – be, annál jobban ki akartam próbálni magam is a gyakorlatokat egy hozzáértő tapasztalt edző segítségével. / Innen pedig egyenes út vezetett a Pilates tanfolyamra…/
Bevallom először kicsit túl nyugisnak tűnt, olyan csendes madárfüttyös kikapcsolódós hangulat kerített hatalmába, kissé furcsa is volt lefékeződni a megszokott pörgésből. Bemelegítettünk, nyújtottunk, hasonlóan, mint annak idején, a táncórákon, vagy a táncpedagógus képzésen. Közben pedig folyamatosan ügyeltünk a semleges egyenes gerincre, a test központjára, a haránthasizom erősítésére, a kontrakcióra. /Összehúzódás / Óh mennyit hallottam ezt a szót az óráinkon, - azért volt mindez olyan ismerős - , de nem tudtam, hogy Pilates módszerrel okítanak már azokban az években is. Folyamatosan fülünkbe csengett, hogy: „ Feszítsd, tartsd a központot!”. Az edzéseken megtanultuk, hogy minden izmot annyira hozzunk tónusba, amennyire szükség van rá, hogy ne legyenek se túlfeszített, se laza izmaink a gyakorlatok végrehajtása közben. A kontrakcióval többre vagyunk képesek, mint laza izomzattal…ha csak pillanatokra is, de úgy érezhetjük, hogy legyőzzük a gravitációt is. Egy táncosnál sokat számít, hogy tudja mit mire, és hogyan használ a testén, hogy jól tudjon gazdálkodni az energiájával.. A fantasztikus teljesítmény érdekében fontos a jó testtudat és izomérzet kialakulása. Ha jól ismerjük az izmaink működését, könnyen elkerülhetünk minden sérülést, és megóvhatjuk egészségünket. Ez pedig már nem csak a táncosoknak és a mozgással sokat töltő embereknek fontos, hanem mindenki másnak egyaránt. A mindennapi tevékenységeink során berögzült rossz mozdulatok, a helytelen testtartás, a mozgásszegény életmód mind – mind okozói lehetnek a különböző fájdalmainknak, betegségeinknek…
Elgondolkozott már azon, hogy milyen munkát végeznek az izmaink testünkben állás, ülés, járás, vagy futás közben? Ilyet is, olyat is, de valójában az izmok összjátéka a lényeg. Egy izom soha nem egyedül, hanem mindig egy vele szemben lévő izommal együtt dolgozik. Az aktív izom összehúzódásakor a másik oldalon lévő „párja” megnyúlik ami meggátolja, hogy az izom összehúzódása túllépje az egészséges mértéket. Ez az összjáték azonban nagyon gyakran kibillen az egyensúlyból, aminek különböző okai lehetnek. A testünket például sokszor nagyon egyoldalúan használjuk: mindig azon az oldalon hordjuk a nehéz táskánkat, azonos csípőnkön cipeljük a gyereket, vagy ugyanabban a kezünkben a bevásárlószatyrokat.
Ha valakinek valamilyen betegsége van, például megsérül a bokája, annak is sokszor az a következménye, hogy rászokunk olyan mozdulatokra a sérült végtagunk védelmének érdekében, amelyek kibillentik izmainkat a szokásos egyensúlyból. Ezek a kitérő mozdulatok oda vezetnek, hogy bizonyos izmok hosszú időn keresztül összehúzódnak, megfeszülnek, a szemközti izmok pedig ettől tartósan megnyúlnak. Az összehúzódott izom megrövidül, és begörcsöl, ellenpárja pedig megnyúlik és legyengül.
Testünket kétfajta izom mozgatja. Egyrészt mozgató izmok, amelyek a test felszínén találhatók, és az a feladatuk, hogy a végtagjainkat mozgassák, másrészt a stabilizáló izmok, melyek közelebb vannak a test központjához, és az a feladatuk, hogy stabilan tartsák a törzset, mialatt a mozgásért felelős izmok a végtagokat mozgatják. A stabilizáló izmok megfelelő működése biztosítja, hogy egy mozdulat közben a test a lehető legjobb helyzetben legyen ahhoz, hogy a csontok súrlódásmentesen mozoghassanak az ízületekben.
Ha az előbb említett okokból megszűnik az izomegyensúly, ez a mélyen fekvő stabilizáló izmokat gyengíti meg a leggyakrabban. A túl gyenge mozgató izmok sem tudnak többé optimálisan működni, és sok esetben ilyenkor ezek az izmok próbálják stabilizálni a testet. Így viszont tartósan olyan mozgást végeznek, amelyekre nincsenek felkészülve. Az izmok rövidesen túlterhelődhetnek, a törzs instabillá válik, és a helytelen terhelés miatt az ízületek kopásától kell tartani. A tarkófeszülés okozta fejfájás, az isiászpanaszok, és a hátproblémák tipikus jelei annak, hogy az izmok nincsenek egyensúlyban.
A Pilatessel megpróbáljuk helyreállítani az izmok természetes egyensúlyát. A megrövidült izmokat tornával megnyújtjuk és erősítjük a meggyengült szemközti izmokat. Legelőször azonban kikapcsoljuk a feleslegesen túl aktív mozgató izmokat.
A kondicionáló edzés feszesíti a testet, különösen a nők problémás zónáit, a hasat, a combot és a feneket teszi rugalmassá és erőssé. Javul a test kondíciója, nő az ereje és jobban terhelhető a mindennapokban. Elsősorban azonban visszatér testünk harmóniája.
A Pilates alkalmazható szülés után, vagy időskori erősítésre, és olyan időszakokban, amikor szükség van izomépítésre és a testi erő növelésére, például műtétek, sérülések, vagy betegség után. A Pilates azonban mindenekelőtt kiválóan alkalmas az egészség megőrzésére. Mert ki ne akarná a testét a lehető legjobb erőnléti állapotba hozni, vagy a rossz testtartását megfelelően korrigálni?
Ezek után csodálja, hogy rabjává váltam, hogy becsempészem az mindennapi táncedzésekbe? Már az óvodáskortól fokozatosan építem a gyermekek testtudatának, izomérzetének kialakulását. Hiszem, ha a gyermekek időben megtanulják és beépítik a mindennapjaikba a helyes testtartást, elkerülhetik a korunk népbetegségének számító gerincferdülést, és az ebből adódó betegségeket.
A Pilates egy olyan edzés, melyet bárki könnyen megtanulhat. Kímélő, ugyanakkor hatékony, jól variálható. Tegye meg az első lépést, a jó közérzet és az egészsége érdekében…az edzést sosem késő elkezdeni!!!!!
Mindenkit szeretettel várok!
Horváth Andrea
sportoktató, táncpedagógus
|